strona w naprawie zapraszamy jutro ;)

 Szwendak

Opłaty za wejście do Kampinosu
Forum


Czy zastanawialiście się kiedyś, jak by to było gdyby Kampinoski Park Narodowy wprowadził opłatę za wejście na teren Puszczy Kampinoskiej?
Takie opłaty przecież są naliczane np. za wejście do Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Z tego, co się orientuję to cena jednodniowego biletu to koszt 4 zł.
Nie wiem czy byłby to dobry pomysł. Mogłoby to jednak przynieść parkowi
konkretny dochód. Takie dodatkowe pieniądze można by wydać na
usprawnienie lub rozbudowę infrastruktury turystycznej.   
Z szacunkowych obliczeń Kampinoski Park Narodowy odwiedza, co roku około 1 000 000 turystów. Taka ilość osób przemnożona przez koszt biletu
wstępu to już naprawdę zauważalna suma. Można by dokonać szybszego wykupu
gruntów prywatnych leżących jeszcze w granicach parku.
Te pieniądze umożliwiłyby np.
wypłacanie odszkodowań rolnikom poszkodowanym przez dzikie zwierzęta. Można by
skuteczniej walczyć z zanieczyszczaniem lasu z kłusownictwem i wandalizmem.
Można by za te pieniądze zatrudnić większą ilość strażników parku, którzy przemierzaliby codziennie puszcze wypatrując pseudoturystów i inne osoby zagrażające parkowi.Tylko, co z takimi szwendakami jak my?
Sądzę, że można by wydawać coś w rodzaju karnetu rocznego.Z drugiej jednak strony czy taka opłata za dostęp do Kampinosu nie zmniejszyłaby zainteresowania tym terenem przez mniej zamożnych turystów, przez osoby starsze?
Trzeba sobie zadać jeszcze jedno pytanie czy dałoby się to w ogóle rozwiązać logistycznie przy takiej ilości wejść do parku?
Na pewno przyniosłoby to zarówno plusy jak i minusy dla działalności Kampinoskiego Parku Narodowego.

Bardzo Was proszę o dyskusje na ten temat, jestem ciekawy, co o tym myślicie.

szwendak
22-06-2012 16:46:18
hr
Gdyby wprowadzili płatny wstęp do KPN w życiu bym nie kupił biletu!!!!!!
Jak można płacić za naturę? Za to co daje nam ojczyzna. Mało płacimy Państwu za wszystko co należy się za darmo? Do puszczy wchodził bym z pominięciem kasy. Nie udało by się postawić punktu kasowego na każdej drodze/ ścieżce wiodącej w głąb puszczy. Nigdy nie płaciłem w żadnym Parku Narodowym (omijam punkty kasowe lub wchodzę na teren Parków przed otwarciem punktów) i nigdy nie zapłacę za to co jest naturą. Pozdrawiam i odrzucam pomysł w całości.
Długodystansowiec
24-06-2012 19:08:46
hr
Płatne wejścia do Parków Narodowych to naciągactwo i zbyt proste pieniądze. Ławki, schrony i drogowskazy są z drewna więc jest tego pod dostatkiem w tym wielkim domu jakim jest KPN, farbę można kupić za podatki, które płacimy we wszystkim. Płacić na benzynę strażnikom by jeżdzili sobie dla frajdy w kółko udając rajd Paris Dakar to już nonsens.Przyłączam się w całości do opinii powyżej.
GOŚĆ
24-06-2012 19:18:32
hr
Uf... nie potrafię na tę sprawę logicznie spojrzeć, a że chcę powiedzieć dużo, z góry przepraszam za niespójność wypowiedzi!
Toż nie wiem, co nawet powiedzieć na wejściu. Totalne gówno - nazwę sprawę po imieniu! Park ma dochód i to konkretny już bez tego, niech robią sobie tam swoje badania, doświadczenia, eksperymenty, niech ulepszają statystyki, szukają czy jakiś nowy owad się pojawił, czy może bobry zmieniły miejsce bytowania .... ICH JEST JUŻ WYSTARCZAJĄCO DUŻO, ABY PARK \"SIĘ KRĘCIŁ\". Kręci się jakoś i wszystko jest jak na razie na swoim miejscu. To odpowiada wszystkim - zarówno prawdziwym piechurom jak i miejscowym przybłędom. Tak samo nie dałbym im nawet złotówki, będąc nawet najbogatszym młodocianym panem w mieście!!!
Denerwuje mnie to, że muszę płacić za coś, co tak naprawdę nie należy do nikogo! Smutne nastały czasy, że kto wyższy, ten więcej może. Brakuje tej równości, przecież wszyscy są ludźmi .... a tu Ci nakażą płacić i musisz płacić, ... bo co? Bo za mało mają ? :) Toć śmieszne.
Jakby mnie siłą gonili, tak jakbym siłą uciekał, byle im grosza nie dać. Nic nie mam do parku itd. za to co robią, że tworzą rezerwaty, że prowadzą badania i obserwacje, nie mam prawie nic do tego, że jeżdżą samochodami po szlakach trując rośliny i płosząc zwierzęta, tylko niech państwo da spokój ludziom, puszczański spokój ludziom w puszczy, tu się przyjeżdża po to, by odpocząć - nie po to, żeby bulić!
I tak już mogę bulić, że się podrapię po nosie w Lesznie na skrzyżowaniu, a powinienem trzymać sztywno kierownika, i kamera mnie wyłapała .. i mandat wlepili :). Teraz płaci się na każdym kroku. Puszcza jako twór naturalny, dziki, pozostawiony własnym prawom i siłom nie powinien być rządzony przez nikogo, ja już wiem co leśnicy robią za plecami swoich zapisanych obowiązków, na własną rękę \"prowadzą badania\" co by czegoś ciekawego nie znaleźć ;). Pytanie tylko, czy zostanie to zgłoszone DYREKCJI :]. Pozostawię bez odpowiedzi.
Temat właściwy zaś pozostawiam sam sobie, w Polsce jest coraz gorzej i jeśli dojdzie do tego, że już mnie psy szablozębne robociane będą ścigać, bo nie kupiłem biletu ; ucieknę stąd i nie wrócę. To jedyne wyjście, jeśli czegoś nie możesz pokonać - odejdź.
dreptak
24-06-2012 21:48:22
hr
Nie ma się co emocjonować. Zgodnie z obowiązującymi przepisami parki narodowe nie mogą pobierać opłat od mieszkańców gmin położonych w danym parku lub z nim sąsiadujących. Mówiąc więc krótko... mieszkańcy Warszawy by i tak nie musieli płacić. A podejrzewam, że stanowią oni jakieś 90% turystów. Całe przedsięwzięcie jest więc dla KPN kompletnie nieopłacalne.
GOŚĆ
28-06-2012 22:07:04
hr
Kampinoski PN nie wprowadzi opłat, bo niby po co? I gdzie? Za wstęp do parku?? Musiałby ten park ogrodzić i wprowadzić myto np. za przejazd na trasie Leszno-Kazuń, albo Brochów-Kromnów. To mija się z jakimkolwiek celem. Owszem były pomysły, aby wprowadzić np. bilety jak w ZTM. Wchodząc do parku taki bilet powinieneś mieć w razie kontroli. Tylko kto musiałby kupować te bilety? Jeżeli nie ludność \"puszczańska\" i mieszkańcy otuliny to kto? Wydaje mi się, że najbardziej sensownym rozwiązaniem jest (i było) wprowadzenie opłat na ekspozycję stałą do CE w Izabelinie i w Granicy. A reszta?? A za resztę się płaci, gdy chcemy np. wynająć polanę, pospinać się po bunkrach, zboczyć ze szlaku i fotografować, urządzić kulig, wynająć salę, miejsce do noclegu w schronisku itd. itp.
GOŚĆ
25-09-2012 21:29:41
hr
Opłaty jak najbardziej ale coraz mniej jest przestrzeni darmowej i to też jest wartość którą powinniśmy chronić. Jakiś fragment terenu połączone z muzeum wystawą tak ale reszta terenu wstęp wolny.
GOŚĆ
15-12-2012 23:21:56
hr
Też nie jestem za wprowadzaniem opłat za wejście do Kampinosu. Niestety tereny położone tuż przy granicy z Warszawą są bardzo ale to bardzo oblegane przez turystów. Niestety wśród nich często są śmieciarze i chuligani. Niestety niszczenie sprzętu turystycznego i śmiecenie na tych szlakach to już chyba codzienność. Może taka opłata w jakimś stopniu by ich odstraszyła.
szwendak
18-12-2012 14:40:49
hr
Co do opłat to można by wprowadzić dla prawdziwych turystów coś na wzór karty stałego bywalca. Dla emerytów i rencistów można by wprowadzić bezpłatne wejścia.
szwendak
18-12-2012 14:42:10
hr
Żadnych kart i ucywilizowywania tego terenu. To co tam jest należy się nam bezwzględnie ZA DARMO!!! Dośc już płacimy we wszystkim. Płaceniem już jest sam dojazd do puszczy. Panie Pawle proszę się trochę zastanowić.
GOŚĆ
13-01-2013 20:44:05
hr
Będziemy robić dziury w siatce hahaha.
GOŚĆ
16-01-2013 8:53:29
hr
Podczas swojego życia spotykałem się już z płatnym wejściem do Parków Narodowych. Ale jak do tej pory radzę sobie świetnie z ominięciem płacenia tej daniny. Otóż moi Drodzy Klubowicze zawsze jest tak że Punkt Informacyjno Kasowy można zwyczajnie obejść szerokim łukiem lub wejść na teren Parku Narodowego przed otwarciem takiego punktu. Zazwyczaj takie punkty czynne są od 7 do 16. (Bieszczadzki, Karkonoski). Pozdrawiam.
Długodystansowiec
16-01-2013 9:00:02
hr
Ale Szwendak chyba nie ma tego na myśli, żeby brać opłaty za wejście do Kampinosu. Ja jestem ciekawy czy parki mogą pobierać takie opłaty, czy jest to legalne
GOŚĆ
17-01-2013 19:41:23
hr
a jeśli ktoś mieszka na terenie parku tak jak ja? to bym płacił za wyjście do pracy?
GOŚĆ
30-01-2013 23:09:34
hr
78770
GOŚĆ
16-11-2013 19:37:13
hr
Tak, panie Pawle, zdecydowanie nie ............ Z drugiej strony czuję w tym pytaniu wielkie zainteresowanie sprawami Puszczy i to jest fajne, bo to łączy te wszystkie tu obecne osoby. Puszcza czy też KPN jest otoczona wieloma miejscowościami, sporo wsi znajduje się na terenie Parku i ludzie ci traktuję ten obszar jako coś naturalnego, moi rodzice chodzili po Puszczy w czasie okupacji i później za grzybami takiego pomysłu z biletami chyba w ogóle nie by nie zrozumieli gdyby żyli. Inwazji na Puszczę chyba też nie ma, dzisiaj przeszedłem się z pieszo z Polesia do Leszna, ludzi spotkałem tylko w Górkach, a to sobota przecież ........... W okolicach Warszawy znowu inny problem, według mnie natłok tablic, kamieni pamiątkowych, ławek est zbliżony do parków warszawskich .... Pozdrawiam ........... i co by nie było chyba jutro znowu będę w Puszczy. Waldek
GOŚĆ
16-11-2013 20:04:20
hr
Faktycznie KPN nie może pobierać opłat, ponieważ większość zwiedzających to mieszkańcy gmin położonych w/lub przy parku, w tym wypadku Warszawiacy (Ustawa o ochronie przyrody, 2004). Nie ma sensu drukować biletów dla garstki zwiedzających z innych rejonów Polski, czy świata, zresztą nikt tego w parku nie chce. KPN mógłby wprowadzić opłaty za parkingi, parkowanie, ale nie robi tego, bo nie chce. Zamiast się gorączkować i pisać, że i tak byście nie płacili, że bilety byłyby bez sensu, za co itd. - lepiej doceńcie, że KPN nie wprowadza opłat, bo nie chce ograniczać wejścia do parku miłośnikom przyrody. Jakoś takich postów nie zauważyłem :). Uwaga do tych, co omijają budki z biletami - szkoda, że chcecie korzystać z chronionej przyrody, ale w zamian np. na jej ochronę nic nie chcecie dać. ja jestem zwolniony z opłat a i tak zawsze bilet kupuję, dla przyrody. Miłośnik Parków Narodowych.
GOŚĆ
04-02-2014 11:58:13
hr
W Kampinoskim Parku zielonym ludkom jest i tak bardzo dobrze,maja wszystko za darmo (domy,drzewo polowania,uzywanie samochodow darmo),pracują kiedy chcą i do której chcą,co najmiej jedna impreza w miesiącu.Najnizszy mandat 500zl zdzierają ze wszystkich co tylko się da,mieszkancy powoli zaczynają się wyprowadzać bo pracownicy Parku traktują Park jak wlasny folwarg.
GOŚĆ
03-08-2015 12:16:02
hr
GOŚĆ
06-09-2015 15:44:20
hr
TAKIE RZECZY O TYLKO W POLSCE. DLACZEGO W TATRY SŁOWACKIE IDZIE SIĘ ZA DARMO? DLACZEGO NIE PŁACI SIĘ ZA WSTĘP DO DELTY DUNAJU? NIE JEŻDŻĘ POLSKIM NAJDROŻSZYMI AUTOSTRADAMI NA ŚWIECIE I NIE WCHODZĘ DO PŁATNYCH POLSKICH PARKÓW NARODOWYCH
GOŚĆ
06-09-2015 15:48:26
hr
To poroniony pomysł.Chociaż niektóre parki narodowe każą sobie płacić za wstęp. Tak jest np w Świętokrzyskim Parku Narodowym,gdzie za wstęp na niektóre szlaki trzeba uiścić opłatę w wysokości 6,50 zł za dobę.
GOŚĆ
17-12-2015 19:58:58
hr
Kiedy Dyrekcja KPN zajmie się wylewaniem szamba z leśniczówek do lasu
GOŚĆ
15-10-2016 18:21:54
hr
GOŚĆ
31-01-2017 17:04:03
hr
ELO ELO SIEMA
GOŚĆ
11-06-2018 10:15:22
hr
Nie płacę za wejścia do parków narodowych, staram się albo być przed otwarciem budek albo włóczę się po słowackich parkach które są darmowe. Zarabianie na chama kasy na naturze to pospolity gwałt a zwyroli nie wspieram.
GOŚĆ
07-09-2018 14:54:26
hr
Myślę ,że opłaty w parkach narodowych są tam gdzie trzeba sporo zainwestować aby można było w ogóle z nich korzystać jak np. w Tatrzańskim Parku Narodowym. Różne mostki, przejścia, kładki itp. U nas nie ma potoków więc opłata jest bez sensu. Natomiast można zrobić płatne wejścia do ścisłego rezerwatu z przewodnikiem leśnikiem. Tak jest w Białowieskim Parku Narodowym i tam mieli super pomysł. Po odwiedzinach w tej enklawie puszczy zupełnie inaczej patrzymy na las.
GOŚĆ
12-09-2019 19:18:52
hr
A jednak wprowadzą opłaty za wstęp do KPN :(
https://www.prawo.pl/samorzad/oplaty-za-wstep-do-parku-narodowego,513357.html?PHPSESSID=duofee6d60h1uvl20nqbmv5n74
GOŚĆ
09-02-2022 16:07:00
hr


Dodawanie Wpisu

Treść:

Aby dodać Wpis musisz udowodnić, że nie jesteś botem

żeby to zrobić przepisz liczbę(5 cyfr)

anty_bot

Liczba z rysunku:

klub nasz_kpn ciekawe_miejsca ciekawe_trasy
krajobraz zwierzęta my_na_szlaku miejsca roślinki wspomnienia
galeria
Aktualna pogoda w Kampinoskim Parku Narodowym Artykuły o Kampinoskim Parku Narodowym mapa parku KPN
Copyright 2010-2011 Wszelkie prawa zastrzeżone. CODE & DRESING NET6
Zgubiłeś się? - Mapa serwisu  - Szukaj
Powiększenie zdjęcia
Trwa ładowanie zdjęcia...