strona w naprawie zapraszamy jutro ;)

 Szwendak

Palmiry Muzeum
Forum
Chciałbym  Was dzisiaj zaprosić do nowego muzeum w Palmirach. Nowe muzeum zostało otworzone już w czerwcu 2011 ale jakoś tak się złożyło, że odwiedziłem je dopiero całkiem niedawno.  Musze powiedzieć, że zarówno sam budynek muzeum jak i jego wystrój bardzo pozytywnie mnie zaskoczył. Bryła budynku jest prawie idealnie wkomponowana w krajobraz puszczański. Od strony cmentarza wygląda naprawdę imponująco. Nowego muzeum nie można w żaden sposób porównywać ze starym zaniedbanym budynkiem, który w ostatnich latach już raczej odstraszał turystów. Wewnątrz w bardzo nowatorski sposób wystawiono pamiątki zgromadzone podczas powojennych ekshumacji. Wnętrze pomaga  nam  na małą chwile oderwać się od rzeczywistości i przenieść w tamte straszne lata. W kilkudziesięciu gablotach zgromadzony dawne dokumenty, zdjęcia i rzeczy osobiste ludzi którzy zostali tu przywiezieni często nawet nie zdając sobie sprawy jaki los zgotowali im oprawcy.     Na ścianach wiszą zdjęcia ukazujące nam tamte straszne chwile. Wiele fotografii przedstawia ludzi którzy już po wojnie w mozolny sposób próbowali przywrócić ofiarą ich tożsamość .Na jednym z ekranów wyświetlany jest film przedstawiający moment przywiezienia więźniów z Pawiaka i sam moment egzekucji. Cała wystawa może sprawiać wrażenie przygnębiającej ale to jest kawałek naszej historii o której nie powinniśmy i nie możemy zapominać.

Po zwiedzeniu muzeum ,  warto jeszcze chwilkę tu zostać i przejść się w zadumie alejkami Palmirskiego cmentarza .

Wejście na teren jak i zwiedzanie ekspozycji  jest bezpłatne. Polecam odwiedzenie tego miejsca  w tygodniu, wtedy możemy kontemplować wystawę w samotności, otoczeni jedynie odgłosami tamtych dni.

Poniżej kilka fotografii ukazujących samo muzeum jak i jego okolicę. Na jednej z fotografii dla porównania przedstawiam dawny już dzisiaj nie istniejący budynek dawnego muzeum.
Forum Forum Forum Forum Forum Forum Forum Forum Forum
szwendak
08-03-2012 11:16:38
hr
Jakoś nie mam szczęścia do tego nowego muzeum. Na cmentarzu byłem już kilka razy po otwarciu muzeum i za każdym razem albo już zamknięte, albo już nie wpuszczają bo zaraz zamykają . Będę próbował dalej :)
toron27
10-01-2014 19:40:59
hr


Dodawanie Wpisu

Treść:

Aby dodać Wpis musisz udowodnić, że nie jesteś botem

żeby to zrobić przepisz liczbę(5 cyfr)

anty_bot

Liczba z rysunku:

klub nasz_kpn ciekawe_miejsca ciekawe_trasy
krajobraz zwierzęta my_na_szlaku miejsca roślinki wspomnienia
galeria
Aktualna pogoda w Kampinoskim Parku Narodowym Artykuły o Kampinoskim Parku Narodowym mapa parku KPN
Copyright 2010-2011 Wszelkie prawa zastrzeżone. CODE & DRESING NET6
Zgubiłeś się? - Mapa serwisu  - Szukaj
Powiększenie zdjęcia
Trwa ładowanie zdjęcia...