strona w naprawie zapraszamy jutro ;)

 Szwendak
Wiersze


Kampinoski park Narodowy, żółty szlak na odcinku pomiedzy Roztoka a Truskawiem


Bardzo często odwiedzamy to miejsce nie bardzo nawet przywiązując uwagę do tego gdzie tak właściwie się znajdujemy.
Wieś została utworzona już w roku 1765 jako Wyrobek Wiersza. Nazwa pochodzi prawdopodobnie od nazwy sieci rybackiej \"wierszy\". Jest też inna wersja mówiąca, że pierwszym osadnikiem na tym terenie był Zygmunt Wiersz.
Dziś wieś jest już częściowo wykupiona. Za wsią znajduje się odsłonięty niedawno (2004 roku) pomnik \"Niepodległej Rzeczpospolitej Kampinoskiej\" oraz sławny cmentarz partyzancki z mogiłami żołnierzy grypy Kampinos. Na cmentarzu znajdują się dokładnie 54 mogiły.
W końcówce lata 1944 roku w wierszach i okolicznych wsiach takich jak Brzozówka, Truskawka,Janówek, Krogule, Kiścienne znajdowała się kwatera partyzancka licząca około 3500 tysiąca żołnierzy. Z tego miejsca wyruszały oddziały na pomoc walczącej w powstaniu Warszawie. Był to okres prawdziwej wolności w okresie okupacji. Na cmentarzu znajduje się urna z ziemią z pobojowisk z całej Puszczy Kampinoskiej.Jest też tablica ku czci kapelana zgrupowania ks.Stefana Wyszyńskiego ps. Radwan, późniejszego prymasa polski.
Życie w Wierszach upływał partyzantom dość spokojnie nawet zdarzyło się, że ogladano niemieckie filmy wyświetlane ze zdobytego przez \"Lawę\" i \"Wulkana\" niemieckiego wozu propagandowego organizacji \"Kraft durch freude\". Niestety sielanka nie trwała wiecznie, nad Wierszami coraz to częściej zaczynały krążyć niemieckie Focke Wulfy zwane przez powstańców \"ramą\".
27 wrzśsnia 1944 zaczęło się niemieckie natarcie. Od strony Truskawia zaczęły zbliżać się 3 niemieckie czołgi. Po krótkim ostrzale wycofały się. Po dwóch godzinach atak został powtórzony. Rozpoczęła się ofensywa na grupę \"Kampinos\" O godzinie 15:45 samoloty Ju 87 zbombardowały Wiersze. Skuteczność była ogromna, płonęły zabudowania, magazyny broni i amunicji, zniszczona została radiostacja. około godziny 18:20 zbombardowano wieś Brzozówke. Na okoliczne wsie Krogulec i Truskawkę pikowały niemieckie samoloty ze wszystkich stron nacierały niemieckie wozy bojowe. około 19 major Okoń postanawia wycofać do lasów świętokrzyskich. Długa kolumna 1500 żołnierzy odchodzi z okolic wierszy. Następnej nocy przez błota bagna Pożary wąską trytwa przedostali się do wsi Korfowe i pomiędzy Wiejcą a Kampinosem wydostali się z Puszczy. tak zakończył się jeden z rozdziałów z życia naszej Puszczy kampinoskiej
główna strona nasz_kpn ciekawe miejsca ciekawe miejsca - Rezerwaty ciekawe miejsca - Miejscowości
Copyright 2010-2011 Wszelkie prawa zastrzeżone. CODE & DRESING NET6
Zgubiłeś się? - Mapa serwisu  - Szukaj
Powiększenie zdjęcia
Trwa ładowanie zdjęcia...