strona w naprawie zapraszamy jutro ;)

 Szwendak


Historyczny wpis cykliczny 2
Witajcie. Tym razem wpadłem na pomysł opisania wycieczki do Kampinosu. Właśnie pierwszej zorganizowanej na dość dużą skalę pieszej wycieczki do Puszczy Kampinoskiej. Specjalnie nie napisałem do Kampinoskiego Parku Narodowego bo wspomniana wyprawa miała miejsce jeszcze na długo przed jego otworzeniem.

W roku 1907 postanowiono zorganizować wielką wycieczkę w głąb Puszczy Kampinoskiej. Na kilka dni przed pamiętną datą kilku wioślarzy wyruszyło na poszukiwania najlepszego miejsca dla przycumowania statków, które miały z  Warszawy dowieźć pierwszych turystów. Rankiem 2 czerwca 1907 roku od Warszawskiego brzegu odbiły dwa statki "Kopernik" i Nadwiślanin". Na podbój lasów ruszyło 387 osób. Przewodniczyli im Aleksander Janowski i Kazimierz Kulewieć - jedni z założycieli PTK czyli Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego przemienionego później na wszystkim znany PTTK.

Statki dopłynęły do miejscowości Gniewniewice na zakolu Wisły. Następnie wszyscy ruszyli w stronę Leoncina a następnie w kierunku wsi Teofile. Wycieczka nie była zbyt długa, wszyscy dotarli w tym dniu tylko do Starej Dąbrowy. Przy szkole ZHP jest ustawiony pomnik upamiętniający tamte chwile. Teraz może nam się wydawać, że taka wyprawa nie była niczym nadzwyczajnym ale wtedy to było ogromne przedsięwzięcie logistyczne. Trzeba pamiętać, że nie były to różowe czasy dla naszego Państwa. Taka wycieczka dawała jednak poczucie prawdziwej polskości. Można było swobodnie porozmawiać o dziejach i teraźniejszości naszego kraju. Młodzi ludzie bez skrępowania mogli śpiewać polskie pieśni. Trudność też mogło sprawiać samo przemierzanie leśnych ścieżek. Pierwsze szlaki w Kampinosie zostały oznakowane dopiero ponad dziesięć lat później.
Dopiero powstałe w 1950 roku Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze rozpoczęło w 1948 roku planowe znakowanie szlaków na terenie Puszczy Kampinoskiej. Z początku było to zaledwie 35 kilometrów. Na kolejne szlaki trzeba było jeszcze trochę poczekać. Roku 1964 to już około 130 kilometrów. Kolejne dwa lata przyniosły prawie dwukrotne zwiększenie ilości oznakowanych tras. Później już trochę zmalała dynamika wyznaczania kolejnych tras. W roku 1977 osiągnięto wynik około 322 km. W obecnych granicach Kampinoskiego Parku Narodowego mamy wyznaczonych 360 kilometrów szlaków pieszych i około 200 kilometrów szlaków rowerowych, co stanowi naprawdę przyzwoity wynik. Każdy może tu znaleźć odpowiadający mu szlak do wędrówek zarówno w upalne letnie dni jak i przy siarczystych zimowych mrozach. Co do zorganizowanych wycieczek to przez cały rok mamy ich w Puszczy dość sporo - zarówno maratonów biegowych, pieszych jak i rajdów rowerowych. Oczywiście, trzeba pamiętać o zdrowym rozsądku przy organizacji tego typu imprez. Na pierwszym miejscy musi tu być jednak cały czas dobro stałych, leśnych mieszkańców tych terenów. Każda większa impreza musi być zgłoszona i zaakceptowana przez dyrekcję parku.

Wszystkich gorąco zachęcam do przebycia trasy dawnej wycieczki. W dość łatwy sposób możemy dotrzeć samochodem do Starej Dąbrowy lub nawet autobusem do Leoncina. Może poczujecie klimat tamtych wypraw w nieznane. 
Forum Forum Forum
szwendak
22-04-2017 21:57:45
hr
Jeżeli dobrze pamiętam to trasa tamtej wycieczki biegła nieco inaczej,niż obecnie prowadzi żółty szlak ze Starej Dąbrowy do Leoncina. Jest ona pokazana na mapie,która znajduje się na tablicy na terenie parkingu leśnego w Starej Dąbrowie.
GOŚĆ
23-04-2017 9:59:31
hr
Witam. Kiedy będzie kolejna część historycznego wpisu cyklicznego?
GOŚĆ
23-05-2017 18:50:58
hr


Dodawanie Wpisu

Treść:

Aby dodać Wpis musisz udowodnić, że nie jesteś botem

żeby to zrobić przepisz liczbę(5 cyfr)

anty_bot

Liczba z rysunku:

 klub nasz_kpn ciekawe_miejsca ciekawe_trasy
krajobraz zwierzęta my_na_szlaku miejsca roślinki wydarzenia wspomnienia
galeria
Aktualna pogoda w Kampinoskim Parku Narodowym Artykuły o Kampinoskim Parku Narodowym Linki związane z Kampinoskim Parkiem Narodowym mapa parku KPN Wpisy użytkowników portalu
Copyright 2010-2011 Wszelkie prawa zastrzeżone. CODE & DRESING NET6
Zgubiłeś się? - Mapa serwisu  - Szukaj
Powiększenie zdjęcia
Trwa ładowanie zdjęcia...