strona w naprawie zapraszamy jutro ;)

 Szwendak


Kampinoskie Kapliczki
Forum
Każdy z nas na pewno nie raz spotkał przy szlaku kapliczki. Jedne są
naprawdę okazałe inne mogą być w formie małego obrazka za szybą
umieszczonego na drzewie. Dawniej wierzono, że przydrożna kapliczka
chroni to miejsce przed pożarem czy innymi kataklizmami. Ustawiano je
też w miejscach gdzie straszyły duchy zmarłych czy leśne zjawy. Niekiedy
były fundowane w ramach podziękowania za otrzymane łaski. Może ktoś z Was ma zdjęcia kapliczek w swojej kolekcji puszczańskich zdjęć. Gorąco zachęcam do dodawania ich do "galerii miejsca".
szwendak
13-02-2014 14:59:09
hr
Coś się znajdzie. Muszę pogrzebać w czeluściach dyskowych.
toron27
15-02-2014 23:26:37
hr
Faktycznie kampinoskie kapliczii to piękny obiekt do fotografowania, dziwne czy ktoś wie gdzie jest najstarsza taka kapliczka?
GOŚĆ
17-02-2014 15:57:39
hr
Witajcie. Kolega Toron27 dodał zdjęcie kapliczki czekamy na kolejne.
http://kampinoski-szwendak.pl/galeria/miejsca.html?PHPSESSID=235rfoenbqcjeg53ol5mipap44
szwendak
19-02-2014 19:47:36
hr
Według moich spostrzeżeń to kapliczki miały znaczenie przed wojną.Po wojnie to stawianie i odbudowywanie kapliczek ,często niszczonych przez tzw. świadomych obywateli albo bardziej precyzyjnie przez współpracowników bezpieki ,miało na celu dokuczenie propagatorom obcych zwyczajów.Ludzie starsi mieli ugruntowane wierzenia i zwyczaje a młodzi pod ich wpływem starali się dokuczyć okupantom.Zwyczaje i wierzenia były mocno ugruntowane w starszym pokoleniu.Natomiast młodzież miała już inne poglądy.Pamiętam sytuacje kiedy przyjechała do nas ciotka z Warszawy ale wychowana i urodzona na wsi.Była burza z piorunami i prawie po każdej burzy zdarzały się pożary.Płoneły nieraz całe wsie bo pokrycie było wtedy przeważnie słomiane.No i pamiętam nasze zaskoczenie kiedy ciotka wyciągnęła jakąś leżącą na dnie szuflady gromnice , zapaliła ją i wstawiła w okno.Na zapytanie w jakim celu to zrobiła, odpowiedziała że to ma nas chronić przed piorunami ni i była święcie przekonana o skuteczności.Dla tego myślę że ci co stawiali kapliczki też byli przekonani o ich potrzebie i skuteczności.Obecnie myślę że te dawne kapliczki , podobnie jak inne wierzenia wzbudzają raczej rozrzewnienie w stosunku do bezbronnejna różne zjawiska ludności i ich sposoby zaradzenia złu.Ale wiem też że nie wszystko dawne przeminęło bo pamiętam też jak w czasie suszy ówczesny marszałek sejmu Marek Jurek robił składkę na odprawienie mszy w intencji opadu deszczu.Na niedowierzające zapytanie posłów z lewicy czy naprawdę wierzy w skuteczność tego zabiegu odpowiedział że owszem wierzy ale jak ma ktoś inny lepszy pomysł na przerwanie suszy to zachęca żeby go zrealizował.Człowiek mimo wielkiego postępu techniki jest często nadal bezbronny wobec zjawisk przyrody.Może takie kapliczki zastępowały w dawnych czasach dobre słowo i dodawały otuchy w podążaniu prostą drogą?.
GOŚĆ
06-03-2014 16:57:36
hr
Czy tylko ja mam zdjęcia kapliczek?
toron27
06-03-2014 9:35:43
hr
Bardzo dziękuję naszemu gościowi za piękny wpis o kapliczkach. Kiedyś był piękny zwyczaj stawiania kapliczek w podziękowaniu za uratowanie przed zarazą, pożarem. Teraz już chyba ten zwyczaj odszedł w zapomnienie. A może ktoś z Was widział jakąś nowa kapliczkę na terenie naszego Kampinosu?
szwendak
07-03-2014 9:49:32
hr
Kolega Toron27 dodał do swojej galerii kilka wspaniałych fotek Kampinoskich kapliczek, zapraszam do obejrzenia.
szwendak
07-03-2014 9:50:26
hr


Dodawanie Wpisu

Treść:

Aby dodać Wpis musisz udowodnić, że nie jesteś botem

żeby to zrobić przepisz liczbę(5 cyfr)

anty_bot

Liczba z rysunku:

 klub nasz_kpn ciekawe_miejsca ciekawe_trasy
krajobraz zwierzęta my_na_szlaku miejsca roślinki wydarzenia wspomnienia
galeria
Aktualna pogoda w Kampinoskim Parku Narodowym Artykuły o Kampinoskim Parku Narodowym Linki związane z Kampinoskim Parkiem Narodowym mapa parku KPN Wpisy użytkowników portalu
Copyright 2010-2011 Wszelkie prawa zastrzeżone. CODE & DRESING NET6
Zgubiłeś się? - Mapa serwisu  - Szukaj
Powiększenie zdjęcia
Trwa ładowanie zdjęcia...