strona w naprawie zapraszamy jutro ;)

 Szwendak


Mogiłka na Starym Zamczysku
Stare Zamczysko odwiedzam od mniej więcej 20 lat. Bywam tam kilka razy w roku. Miejsce to ma swoją historię i swój tajemniczy, nostalgiczny nastrój. Moim zdaniem kiedyś było troszeczkę bardziej tajemnicze niż teraz.

Miejsce się zmienia, zmienia się cała infrastruktura, może nawet nie koniecznie na lepsze, ale postęp musi być. Wiele się zmienia, ale dla mnie symbolem tego miejsca zawsze była mogiła Nieznanego Żołnierza z okresu II Wojny Światowej.

Niestety lub może stety ostatnio miała miejsce ekshumacja zwłok tego nieszczęśnika. Z tego, co wiem do końca były duże wątpliwości, czy faktycznie jest ktoś pochowany w tym miejscu. Okoliczni mieszkańcy wspominali, że chyba był On już dawno temu przeniesiony na któryś z cmentarzy wojennych zlokalizowanych na terenie Kampinosu. Jednak podczas prac ekshumacyjnych okazało się, że jednak zwłoki są nadal w tym miejscu. Czy był On faktycznie żołnierzem, czy może jednak osobą cywilną tego już chyba się nigdy nie dowiemy. Nie znaleziono żadnych przedmiotów wojskowych, nawet najmniejszego guzika. Osoba najprawdopodobniej została pochowana bez ubrania. Nie stwierdzono też jednoznacznie, czy ta Osoba zginęła na skutek postrzału, czy też z innej przyczyny. Ekshumowane szczątki zostały przeniesione do wojskowej kwatery na cmentarzu Wolskim.

Mam tylko nadzieję, że miejsce to nadal będzie w jakiś sposób oznaczone bo od wielu lat tworzy historię tego miejsca.
Forum
szwendak
03-12-2018 17:18:35
hr
Po ekshumacji powinno się od razu postawić chociaż symboliczną mogiłę. Ta mogiła tworzyła klimat tego miejsca.
GOŚĆ
20-12-2018 20:02:28
hr
A tu pisze, że szczątki pochowanego w tej mogile żołnierza będą pochowane na cmentarzu w Wierszach.
https://kampinoski.eu/2018/12/mogila-zolnierza-kolo-zamczyska.html?PHPSESSID=55oqr662u0rsuoh6ocl5etokf5
GOŚĆ
23-12-2018 14:30:00
hr
Szczątki ekshumowanego z mogiły na Zamczysku, od września ubiegłego roku spoczywają na cmentarzu partyzanckim w Wierszach. Pochowany oznaczony jest jako: NN Ofiara Wojny. On był płytko pochowany, poniżej 1 metra i miał odcięte ostrym narzędziem dłonie powyżej nadgarstków i nogi powyżej kolan. Po badaniach podobno okazało się, że nie był poległym partyzantem, gdyż nie wykryto śladów po postrzale. Uznano, że ktoś umieścił tam tabliczkę, że to poległy partyzant i tak zostało. Mimo wszystko to miejsce powinno być oznaczone, że tu była mogiła i zamieszczona informacja, gdzie obecnie jest pochowany ekshumowany. A podobno już nawet ogrodzenia od mogiły nie ma...
GOŚĆ
03-03-2020 15:55:34
hr


Dodawanie Wpisu

Treść:

Aby dodać Wpis musisz udowodnić, że nie jesteś botem

żeby to zrobić przepisz liczbę(5 cyfr)

anty_bot

Liczba z rysunku:

 klub nasz_kpn ciekawe_miejsca ciekawe_trasy
krajobraz zwierzęta my_na_szlaku miejsca roślinki wydarzenia wspomnienia
galeria
Aktualna pogoda w Kampinoskim Parku Narodowym Artykuły o Kampinoskim Parku Narodowym Linki związane z Kampinoskim Parkiem Narodowym mapa parku KPN Wpisy użytkowników portalu
Copyright 2010-2011 Wszelkie prawa zastrzeżone. CODE & DRESING NET6
Zgubiłeś się? - Mapa serwisu  - Szukaj
Powiększenie zdjęcia
Trwa ładowanie zdjęcia...