strona w naprawie zapraszamy jutro ;)

 Szwendak


Puszczańskie ZOO ?
Czy w okolicach Granicy powstanie małe puszczańskie ZOO? Na to pytanie nie znam odpowiedzi, ale szansa jest i to duża. W zeszłym roku podczas obchodów 50 lecia Kampinoskiego Parku Narodowego były prowadzone takie rozmowy. W okolicach Granicy miała by powstać zagroda, duża zagroda około 80 ha. Na tym terenie w warunkach bardzo zbliżonych do całkowicie naturalnych żyły by obok siebie takie gatunki jak: Łoś,Jeleń, Sarna, Bóbr, a nawet pradawny mieszkaniec puszczy Żubr. Zagroda umożliwiła by turystą podpatrzenie, sfotografowanie zwierząt które na co dzień bardzo trudno wypatrzyć na tak wielkim obszarze jakim jest Puszcza Kampinoska. Moim zdaniem jest to bardzo doby pomysł o ile teren ten będzie dostatecznie duży aby zwierzęta nie czuły się tam jak w klatkach w ZOO.
szwendak
12-07-2011 11:14:27
hr
Temat powraca jak bumerang...
W 2005 zastępca dyrektora Kampinosu Mirosław Markowski w wywiadzie dla zyciewarszawy wspominał o takim pomyśle.

Z tego co pamiętam wtedy zakładano że w ciągu ok 2 lat ma być otwarte mamy teraz 6 lat później a wciąż ZOO jest tylko luźną koncepcją.
Wtedy pomysł miał mieć dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Pomysł jest ciekawy, ale można spotkać się z negatywnymi opiniami.
Zbyszek
12-07-2011 14:10:08
hr
ZOO w puszczy?
Każdy tego typu pomysł wymaga dogłębnej analizy zagadnienia.
Nam zwykłym śmiertelnikom bez danych liczbowych ciężko cokolwiek stwierdzić co nie uniemożliwia nam przeprowadzenia pewnej analizy.

Zacznijmy od doprecyzowania:
ZOO- czyli ogród zoologiczny, tu raczej powinniśmy powiedzieć zagroda pokazowa.

# WADY #
Zwiększenie ruchu w okolicach ZOO.
*Ruch pieszy (ruch rowerowy) - konieczność rozbudowania infrastruktury szlaków w najbliższej okolicy (powstaje coś na kształt lasu miejskiego)
*Ruch samochodowy - trzeba zbudować parking mogący pomieścić odpowiednią ilość samochodów w przeciwnym razie będą parkować nielegalnie wzdłuż drogi stwarzając zagrożenie drogowe.

# ZAGROŻENIA #
Zwiększone zagrożenie pożarowe - zarówno od strony ludzi jak i pojazdów.
Zagrożenie ekologiczne
*Piesi zostawią więcej śmieci po sobie (w szczególności jeśli na miejscu będzie jakiś sklepik)
*Samochody mogą stanowić spore zagrożenie w przypadku nieszczelności jakiegokolwiek układu, pomijając produkty spalania paliwa.
Zagrożenie sanitarno-epidemiologiczne - zależy od charakteru zagrody i ilości zwierząt.

# KORZYŚCI #
Reklama Kampinoskiego Parku - Zwiększenie zainteresowania Kampinosem i jego Fauną szczególnie dotyczy to nie najbliższych sąsiadów np. mieszkańców Warszawy.
Odciągnięcie części gości z centrum parku - Istnieje spora szansa że część gości zaspokoi swoje potrzeby obcowania z naturą z zagrodzie pokazowej i nie będzie zagłębiać się w głębsze części Kampinosu.
Finansowe - w przypadku biletów do ZOO Kampinoski Park może sporo zarobić, choć na pewno część tych pieniędzy pójdzie na niwelowanie zagrożeń.
Edukacyjne - goście będą mogli zobaczyć zwierzęta które ciężko zauważyć w gęstwinach Parku Narodowego. Można by przeprowadzać ciekawe zajęcia szkolne promujące park jak i ekologię jako sposób ochrony jego walorów.
Zaplecze rozrodcze - mogące służyć do rekultywacji różnych gatunków zwierząt, które zostały wytępione z Parku lub są zagrożone.

Podsumowując takie działania mogą mieć różne skutki dla środowiska. Często poważnym zagrożeniem są prywatne ogrody zoologiczne, ale fakt że ta zagroda ma być pod patronatem Puszczy Kampinoskiej daje spore nadzieję że korzyści będą większe niż potencjalne zagrożenia.
GOŚĆ
18-07-2011 9:55:25
hr
Widzę dyskusja się rozkręca. Ja też jestem zdania, że powstanie takiej zagrody ma i pozytywne i negatywne strony. Nie wiemy jeszcze co przeważy szale.Z jednej strony była by możliwość podpatrzenia na własne oczy dzikich zwierząt.Z drugiej strony gdzie ten dreszczyk nieznanego, gdy przemierzamy szlak i wtem naszym oczom w oddali ukazuje się Sarenka czy nawet majestatyczny Puszczański Łoś. Jest to na pewno dobre dla ludzi którzy nie maja zdrowi lub czasu na przemierzanie wielu kilometrów w Puszczy w celu obserwowania zwierzyny. Ja raczej jestem na tak za powstaniem takiej zagrody.
szwendak
19-07-2011 9:12:27
hr


Dodawanie Wpisu

Treść:

Aby dodać Wpis musisz udowodnić, że nie jesteś botem

żeby to zrobić przepisz liczbę(5 cyfr)

anty_bot

Liczba z rysunku:

 klub nasz_kpn ciekawe_miejsca ciekawe_trasy
krajobraz zwierzęta my_na_szlaku miejsca roślinki wydarzenia wspomnienia
galeria
Aktualna pogoda w Kampinoskim Parku Narodowym Artykuły o Kampinoskim Parku Narodowym Linki związane z Kampinoskim Parkiem Narodowym mapa parku KPN Wpisy użytkowników portalu
Copyright 2010-2011 Wszelkie prawa zastrzeżone. CODE & DRESING NET6
Zgubiłeś się? - Mapa serwisu  - Szukaj
Powiększenie zdjęcia
Trwa ładowanie zdjęcia...