strona w naprawie zapraszamy jutro ;)

 Szwendak


Pytanie naszej czytelniczki
Witajcie. Ostatnio jedna z naszych czytelniczek przysłała nam maila z
nurtującym ją pytaniem. Niestety sam nie mogłem udzielić jej
wyczerpującej odpowiedzi, więc proszę Was o pomoc w tej sprawie. Poniżej
pytanie czytelniczki.

Drodzy Miłośnicy Puszczy Kampinoskiej. Śledzę Waszą pracę na rzecz drogiego mi również skrawka naszej ziemi .Nurtuje mnie pytanie , na które nie jestem w stanie
sama znaleźć odpowiedzi .Czy słyszeliście, lub sami natrafiliście na mogiłę powstańców z 1863r. w miejscowości Bromierzyk?Jako dziecko w latach 1954-1958 pamiętam taką mogiłę dobrze zachowaną,ogrodzoną.
wydaje mi się, że były tam również nazwiska, ale nie jestem tego pewna . Mogiła znajdowała się na południe od drewnianego budynku szkoły w tej miejscowości .Z serdecznymi pozdrowienia...
szwendak
04-12-2013 12:35:10
hr
Znam tę okolicę. Przy kapliczce św. Teresy często robię sobie przerwę w wędrowaniu, na krótki odpoczynek. Jednak nie przypominam sobie, aby w nieodległym miejscu - w, w zasadzie już byłym, Bromierzyku znajdowała się mogiła powstańców styczniowych. Na mapie też brak jakiegokolwiek zaznaczenia.Natomiast ok. 1 km na północ można odnaleźć resztki cmentarza mennonitów. Drugi ich cmentarz, lepiej zachowany, znajduje się jeszcze dalej na północ, już za Łasicą.
Pani, która zadała pytanie, wspomina czasy już dość odległe, i z Jej dzieciństwa. Czy się nie pomyliła? Może chodzi Jej o - też nieodległy - dąb powstańców 1863 r.?
Nie wydaje mi się, aby społeczność lokalna i dyrekcja KPN dopuściły do zatarcia takiego ważnego śladu historii. Powstanie styczniowe, jakkolwiek chyba najbardziej bezsensowne z powstań polskich, to jednak wyzwoliło w społeczeństwie wiele pięknych postaw patriotycznych oraz bohaterskich zachowań. Pamięć o nich skrzętnie kultywujemy.
Stały Bywalec
15-12-2013 19:08:25
hr
GOŚĆ
05-05-2014 20:44:46
hr
Drodzy Miłośnicy Puszczy Kampinoskiej!
Z przyjemnością informuję,że mogiła w Bromierzyku była na pewno.
Dotarłam do pracownika,który sprawował pieczę nad drewnianym obiektem szkolnym do końca.Potwierdził moje przekonanie o mogile w Bromierzyku.
Może znajdzie się jakiś dociekliwy Szwendak, który odszuka to miejsce.
Mieszkam zbyt daleko, aby to uczynić! Z pozdrowieniami...B.Z.
GOŚĆ
05-05-2014 21:21:21
hr
W takim razie jest to idealny temat dla programu ,, Było nie minęło" oni zajmują się właśnie takimi sprawami. Może warto zgłosić.
toron27
06-05-2014 11:28:07
hr
Uwaga Uwaga. Temat powraca. Dzisiaj napisał do mnie Pan który prawdopodobnie odkrył zapomniane ruiny tej mogiły. Jeżeli wiecie coś o tym miejscu bardzo proszę o wpis lub maila do mnie. Pozdrawiam Paweł
szwendak
08-12-2017 8:59:56
hr
Mam jeszcze jeden pomysł spróbuje odszukać to miejsce na jakiś archiwalnych mapach, może coś uda się ustalić.
szwendak
08-12-2017 9:07:27
hr
Dziękuję Panie Pawle za odzew. Niebawem w tym artykule,lub innym będą zdjęcia tej (chyba) mogiły. Jeżeli ktoś wie coś na ten temat,to proszę napisać. Zależy mi też na kontakcie z tą panią,która wspomniała wcześniej w komentarzach o tej mogile - chodzi mi o opis tej mogiły i w miarę dokładną lokalizację,żeby ustalić czy to co znalazłem,jest pozostałością tej mogiły. Ta pani pisała o tym również w komentarzach na innej stronie:

http://miniwycieczki.blogspot.com/2014/01/opuszczone-miejsca-w-puszczy_3217.html?PHPSESSID=d6vahc435jsq7lc4ch55ci8fp1

W tamtym artykule ta pani napisała w komentarzu,że ta mogiła mogła być też z czasów po ostatniej wojnie. I to mogłoby się zgadzać,bo pozostałości fundamentów,które odkryłem,do złudzenia przypominają kształt grobu. Zatem z Powstania Styczniowego to na pewno nie jest. Byłem tam jeszcze raz i zmierzyłem te fundamenty. Podaję wymiary.
Szerokość dłuższych fundamentów - jeden fundament ma 20 cm szerokości,a drugi 25 cm szerokości. A więc są niesymetryczne.
Maksymalna długość - 3 metry.
Szerokość między fundamentami - 125 cm.
Dziwne jest to,że krótsze fundamenty nie są kanciaste,tylko owalne i nie schodzą w dół pionowo,tylko po skosie. Gdy wbijałem śrubokręt w ziemię między fundamentami,to wyczułem,że na głębokości 5-6 cm jest beton. I to wszędzie w środku.
Długość zabetonowanego dna między fundamentami wynosi - 180-190 cm.
Wysokość fundamentów liczona od zabetonowanego dna w środku do góry - 30 cm.
Na zewnątrz fundamenty te są równo z ziemią,ale wcześniej musiały być ponad ziemią. Świadczy o tym kilkucentymetrowa warstwa ziemi,liści i mchu,która jest w środku,więc na zewnątrz ta warstwa też urosła. Poza tym obok po prawej stronie tych fundamentów jest spłaszczona warstwa ziemi,pokryta przez liście i mech. Czyli tu wysypywano ziemię z wykopanego dołu pod fundamenty.
I teraz nie wiem co o tym sądzić,bo miejsce to jest na południe od Bromierzyka w linii prostej gdzieś ok 1 kilometra lub nawet i bliżej,a i wymiary pasują niemal idealnie do rozmiaru grobu. Ale ten beton w środku wydaje mi się dziwny. A może to jest pozostałość czegoś innego...
Jeżeli ktoś wie co to może być,to proszę napisać w komentarzu,lub skontaktować się z Panem Pawłem. Dokładnej lokalizacji nie podaję,bo fundamenty te są pokryte mchem i ziemią i nie chcę,żeby ktoś kto to znajdzie zaczął na własną rękę usuwać z tego ziemię i liście. Fundamenty te znajdują się na terenie parku narodowego,więc lepiej,żeby nikt postronny przy nich nie grzebał.
GOŚĆ
12-12-2017 6:54:41
hr
Przydałoby się też zmienić w ustawieniach godzinę dodawania wpisu,bo poprzedni komentarz dodałem o 7.54,a pojawiła się godzina 6.54.
GOŚĆ
12-12-2017 7:19:20
hr
Jednak te fundamenty to nie są pozostałości po tej mogile. Dowiedziałem się,że ona powinna znajdować się bliżej dawnej szkoły. Jakby ktoś wiedział coś o tych fundamentach,to niech napisze w komentarzu.
GOŚĆ
13-12-2017 19:31:13
hr
Witam wszystkich, jestem podleśniczym z KPN i troszeczkę interesuje się historią Parku. I tak, jeśli mogiła jest z czasów powstania styczniowego i była na niej tabliczka z nazwiskami, to wzmianka o pochowanych tam osobach powinna znajdować się w księgach parafialnych. Druga możliwość, jeśli mogiła była z II wojny, to najprawdopodobniej żołnierze którzy tam byli pochowani zostali ekshumowani, ponieważ od zakończenia wojny do lat 60-tych, były prowadzone takie prace. Efektem tych działań było przeniesienie ponad 95% wszystkich mogił z terenu KPN na cmentarze wojenne. Mam nadzieje że pomogłem.
GOŚĆ
31-03-2019 21:44:14
hr


Dodawanie Wpisu

Treść:

Aby dodać Wpis musisz udowodnić, że nie jesteś botem

żeby to zrobić przepisz liczbę(5 cyfr)

anty_bot

Liczba z rysunku:

 klub nasz_kpn ciekawe_miejsca ciekawe_trasy
krajobraz zwierzęta my_na_szlaku miejsca roślinki wydarzenia wspomnienia
galeria
Aktualna pogoda w Kampinoskim Parku Narodowym Artykuły o Kampinoskim Parku Narodowym Linki związane z Kampinoskim Parkiem Narodowym mapa parku KPN Wpisy użytkowników portalu
Copyright 2010-2011 Wszelkie prawa zastrzeżone. CODE & DRESING NET6
Zgubiłeś się? - Mapa serwisu  - Szukaj
Powiększenie zdjęcia
Trwa ładowanie zdjęcia...