strona w naprawie zapraszamy jutro ;)

 Szwendak


Ruch lotniczy nad Kampinosem
Witajcie. Na pewno większość z Was będąc w ostatnich
miesiącach w Puszczy Kampinoskiej zauważyła dość mocno wzmożony ruch lotniczy
nad tym terenem. Jest to oczywiście związane z otwarciem lotniska cywilnego w
Modlinie. Niestety może to mieć negatywny wpływ na przyrodę parku. Jeszcze
kilkanaście lat temu nad puszczą latały samoloty wojskowe z bazy na Bemowie.
Zwierzęta przez lata przywykły do huku ich silników. Ale od tamtej pory minęło
już parę lat. Wojsko przestało korzystać z tego lotniska. Zwierzęta znów miały
trochę ciszy i spokoju. Niestety wszystko, co dobre szybko się kończy. W
zależności od warunków pogodowych nad Puszczą Kampinoską na niskim pułapie
przelatuje dziennie po kilkanaście a może i kilkadziesiąt dużych samolotów
odrzutowych. Ostatnio będąc na szwendce w okolicach Zaborowa Leśnego naliczyłem
ich w ciągu zaledwie 30 minut 6 sztuk.  Samoloty  w tym miejscu
przelatywały na wysokości około 550m. Nie muszę nikomu tłumaczyć, jaki
towarzyszy temu dźwięk. Jest to na pewno dźwięk płoszący młode zwierzęta. Nie
wiem jak to może wpłynąć na zachowanie zwierząt w okresie godów. Takie przeloty
też nie maja obojętnego wpływu na powietrze. Jak w przeciągu dłuższego czasu
zachowają się ptaki, które gniazdują na puszczańskich bagnach? Wiem, że
lotnisko jest potrzebne, ale czy nie można tego terenu w jakimś stopniu ominąć.
Nie chciałbym, żeby Kampinos za kilka lat stał się tylko pustym lasem, z
którego pouciekają wszystkie większe zwierzęta.

szwendak
04-12-2012 12:23:34
hr
Kampinoskie ostoje i tak niedługo staną się deptakiem przypominającym Las Kabacki. Wystarczy zobaczyć jak już teraz wyglądają wschodnie rubieże naszej puszczy w soboty, niedziele lub święta przy w miarę ładnej pogodzie. Jeśli nie skończy się napływ ludności to warszawy będzie bardzo źle. Samoloty to tylko dodatek do wszystkiego. Port Lotniczy na Okęciu przyjmuje i tak bardzo dużo maszyn. Wystarczy zauważyć przy wiatrach z kierunków południowych i wschodnich jak nisko podchodzą samoloty na linii: Święcice - Leszno - Ożarów i dalej na Okęcie.
GOŚĆ
05-12-2012 11:29:31
hr
Przecież tak prosto jest wyznaczyć inny korytarz powietrzny (ścieżkę podejścia) na Modlin. Ale po co? Lepiej płoszyć zwierzynę, turkotać na tak cennym obszarem. Tak oto płacimy za naszą kochaną \"demokrację\" i kapitalizm. Forsa i wpływy z biletów są najważniejsze. A puszcza- cóż zwykły lasek... (...).
GOŚĆ
05-12-2012 12:06:46
hr
Gdyby zebrać z pół miliona podpisów, przekazać to do Izabelina może coś by się zmieniło. Ale kto to zrobi... Będąc ostatnio na wycieczce w okolicach KARCZMISKA\" w ciągu godzimy naliczyłem 16 lądowań. Linie Wizz Air i Rynair mogą lecieć tylko na Modlin więc wszystko jasne. W okolicach Roztoki i Starej Dąbrowy aż ryczy od AIRBUSÓW 380 !!! lecących lub powracających z londyńskiego LUTONA !!!
GOŚĆ
05-12-2012 12:13:46
hr
Wbrew pozorom wyznaczenie nowego korytarza nie jest takie proste gdyż niedaleko znajduje się lotnisko Okęcie i ATZ-ty nie mogą się nakładać, to raz, dwa, prawo lotnicze jasno precyzuje jaka jest minimalna wysokość lotu nad rezerwatem przyrody o danym obszarze, więc zbieranie podpisów to raczej nie mądra inicjatywa. Jest natomiast inny problem którego nie wiem czemu autor nie zauważył. Coraz więcej lekkich samolotów staruje z lotniska Babice, i te właśnie regularnie naruszają granicę Kampinoskiego Parku Narodowego. Samolot lekki lecący na wysokości poniżej 300 metrów nad terenem robi niesamowity jazgot, a że zazwyczaj na takiej wysokości jest niewidoczny na radarze to często piloci sobie skracają drogę przez puszczę. Ten proceder trwa od lat i dziwne że jakoś nikt się tym nie zainteresował.
GOŚĆ
07-12-2012 14:08:54
hr
Dogłębna analiza ścieżek podejścia wykazuje iż jedynie w sytuacjach nadzwyczajnych używane są te w granicach parku. Z doświadczenia potwierdzam wypowiedź wcześniejszego Gościa iż samoloty lekkie i ultralekkie (startujące z Babic) zdają się być głośniejsze niż \'ryczące Airbusy\'. Słowo \'ryczące\' odnosi się tu głównie do statków startujących z lotniska (te są naprawdę ryczące) które to z reguły kierowane są na wschód czyli z dala od granic parku. W tym miejscu należy nadmienić iż zwierzęta od dawna są osłuchane z dzwiękiem gdyż drogi dolotowe na Okęcie też mają wiele wspólnego z przestrzenią powietrzną nad KPN.
GOŚĆ
18-12-2012 23:18:36
hr
Żaden samolot z Babic nie przeleci nad Puszcza. Obszar ten jest strefa \"zabroniona\" od poziomu gruntu do ok 1000m. Każdy pilot małego samolotu probujacy chocby naruszyc te strefę natychmiast został by zauwazony przez odpowiednia służbę i poinstruowany o zakazie lotów w tym rejonie. Złamanie zakazu świadome bądź nie skonczyloby się dla pilota bardzo poważnymi i przykrymi konsekwencjami.
GOŚĆ
11-01-2013 18:33:42
hr
Zapraszam zatem choćby w okolice dyrekcji KPN-u w letni weekend kiedy jest dobra pogoda na latanie i proponuje policzyć przelatujące samoloty. Teorję znam, ale nie mam pojęcia czemu to tak wygląda w praktyce. Wiem gdzie jest granica parku dla ruchu lotniczego i widzę gdzie latają samoloty. 1000 metrów nad terenem nie wolno latać w okolicach Warszawy gdyż mamy ATZ-ty Okęcia i Modlina.
GOŚĆ
21-01-2013 17:31:10
hr
GOŚĆ
04-02-2013 9:36:22
hr
Odgłos samolotów tak na prawdę jest \"zanieczyszczaniem\" biosfery. Na szczęście ruch się zmniejszył ostatnio z powodu remontu Modlina, ale jako mieszkaniec otuliny parku zastanawiam się, czy te samoloty mogą tu gdzieś zrzucać paliwo przed lądowaniem.
GOŚĆ
04-02-2013 9:41:23
hr
@GOŚĆ
Zrzut paliwa nie jest standardową procedurą więc nie należy za bardzo się tym przejmować a nawet jeśli to:

1) Tylko naprawdę duże samoloty mają system zrzutu (chodzi o maszyny których masa startowa jest dużo większa niż lądowania. w Polskiej flocie są to: 767 czy 787[dreamliner])

2) Paliwo zrzucane jest w miarę możliwości na tereny nie zamieszkałe

3) Zrzucane paliwo nie dolatuje do ziemi z racji parowania.
Zrzut paliwa wykonywany jest przez specjalną dyszę która ma zwiększyć \'wymieszanie\' paliwa z powietrzem w celu szybszego odparowania.
Oczywiście takie paliwo nie znika i szkodzi środowisku, ale nie ma to znaczenia czy zrzut nastąpi nad Twoim domem czy 200km dalej bo zanieczyszczenie przemieści się z wiatrem...
Zbyszek
28-02-2013 11:28:51
hr
Zbyszku. Zrzut paliwa to chyba ostateczność. Coś tam ostatnio mówili, że zawrócono polski samolot na lotnisko z powodu jakiegoś awanturnika na pokładzie. Taka procedura jest dość droga. Sprawdzałem koszt 1 tony paliwa lotniczego to koszt około 4600 dolarów. Samolot w tym przypadku pozbył się 22 ton paliwa. Faktycznie paliwo nie dociera do ziemi i tak jak pisałeś jest odparowywane.
szwendak
28-02-2013 18:34:39
hr
GOŚĆ
23-03-2013 20:46:33
hr
A380? Do Modlina? Ciekawe:) Pas ma tam 2,5 km, a A380 potrzebuje 3. Te samoloty rejsowo nie latają na żadne polskie lotnisko.
550 m? Czym to zmierzyłeś? Nad puszczą loty silnikowe do wys. 3800 ft AMSL są zakazane i na każdej mapie lotniczej jest to wyraźnie zaznaczone. Chodzę po puszczy od wielu lat i nie widziałem samolotu niżej niż 1500 m.Podaj przykład - datę i godzinę.
GOŚĆ
08-04-2014 5:05:45
hr
Dzisiaj bylismy w lesznie i okolicach i naprawde,co pare minut przelot samolotu w kierunku okęcia na małej wysokosci.Nad lesznem i nad lasami KPN.
GOŚĆ
19-05-2014 17:20:32
hr
hr
Niestety sprawa nadal wygląda poważnie. Byłem ostatnio na szwendce od Wólki Węglowej do Mogilnego Mostku i samoloty nadal latają nisko nad Puszczą. Hałas przy tym jest znaczny a częstotliwość moim zdaniem dość spora w ciągu godziny naliczyłem 11 samolotów co daje średnia około 5-6 minut na przelot. Osobiście aż tak bardzo mi to nie przeszkadza idzie się przyzwyczaić ale co ze zwierzętami. Czy nie wyniosą się z tej części Puszczy?
szwendak
10-09-2014 10:45:35
hr


Dodawanie Wpisu

Treść:

Aby dodać Wpis musisz udowodnić, że nie jesteś botem

żeby to zrobić przepisz liczbę(5 cyfr)

anty_bot

Liczba z rysunku:

 klub nasz_kpn ciekawe_miejsca ciekawe_trasy
krajobraz zwierzęta my_na_szlaku miejsca roślinki wydarzenia wspomnienia
galeria
Aktualna pogoda w Kampinoskim Parku Narodowym Artykuły o Kampinoskim Parku Narodowym Linki związane z Kampinoskim Parkiem Narodowym mapa parku KPN Wpisy użytkowników portalu
Copyright 2010-2011 Wszelkie prawa zastrzeżone. CODE & DRESING NET6
Zgubiłeś się? - Mapa serwisu  - Szukaj
Powiększenie zdjęcia
Trwa ładowanie zdjęcia...