strona w naprawie zapraszamy jutro ;)

 Szwendak


STRZAŁY Z NIKĄD
Witajcie.



Ostatnio jeden z klubowiczów napisał do mnie maila na temat strzałów w Kampinoskim Parku Narodowym.

Jest to dość nurtujący temat. Klubowicz napisał, że już kilka razy słyszał w parku strzały.
Ja osobiście też słyszałem strzały. Mało mówić słyszałem, nawet widziałem. Miało to miejsce w grudniu 2012 w biały dzień w okolicach Łużowej Góry. Ktoś strzelał na samym czarnym szlaku. Nie wiem kto to był, ale nawet się z tym bardzo nie ukrywał. Strzały padły z długiej broni, z daleka patrząc dubeltówka. Mężczyzna chyba raczej nie był leśniczym, nie był ubrany w ich typowy strój. Na szlaku stał zaparkowany samochód terenowy też bez oznaczeń Kampinoskich.  Na szczęście nie było widać żadnej ofiary tego zdarzenia. Po powrocie do domu natychmiast napisałem informację na maila Kampinoskiego Parku Narodowego.
Czekałem, czekałem i nic żadnej odpowiedzi.

Zastanawiam się czy w obrębie Parku Narodowego dopuszczalne jest strzelanie z jakiejkolwiek broni . Co do polowania to nie mam wątpliwości, że powinno być bezwzględnie zabronione.  Park Narodowy powinien chronić swoich bezbronnych mieszkańców.  Nie wiem jak to jest z tak zwanym redukcyjnym odstrzałem zwierzyny.  Nawet jeżeli jest to w jakimś stopniu dopuszczalne, to chyba powinno to wyglądać troszkę inaczej. Co ze względami bezpieczeństwa wobec turystów. Szkoda, że nikt z pracowników parku nie odpisał na mojego maila, może to by rozwiało wątpliwości i podejrzenia.

Może ktoś z Was wie, jak to wygląda od strony  prawnej z tym strzelaniem w Parkach Narodowych.
Bardzo proszę o opinie w tej sprawie. Może ktoś z Was ma znajomego w Polskim Związku Łowieckim. Może ktoś z nich mógłby napisać, czy jest jakiś zakaz takich polowań.

Czekam na Wasze opinie w tej sprawie. 

Z pozdrowieniami Kampinoski-Szwendak
szwendak
29-01-2013 21:00:18
hr
jeśli ktoś strzela \"na szlaku\" to odrazu powinno się zadzwonić do straży leśnej lub na policję.w przypadku odstrzału redukcyjnego wybiera się taki teren aby niebyło narażenia życia osób postronnych,często są to polany śródleśne z amboną strzelniczą gdzie wykładana jest karma w celu zwabienia np.dzika.Od strony Dąbrowy niema chyba zresztą szlabanów na drodze i każdy chętny może wiechać{od strony marcpola są takie drogi,gdzie leżą gdzieniegdzie śmieci.
GOŚĆ
30-01-2013 22:52:15
hr
Szanowni Państwo,
W nawiązaniu do ostatnio zamieszczonego wątku na temat słyszanych strzałów
na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego, Dyrekcja Parku informuje, że w celu ograniczenia pogłowia niektórych gatunków zwierzyny parki narodowe realizują odstrzały redukcyjne. Odstrzały redukcyjne zastępują działalność dużych drapieżników, które niestety,
ze względu na położenie KPN w naszym parku nie występują. Odstrzały te wykonywane są na terenie parku i strefy ochrony zwierząt łownych.
Plan redukcji zwierząt łownych poprzedzony jest rzetelną, coroczną inwentaryzacją zwierzyny. Służby KPN na bieżąco monitorują jego wykonanie, prowadząc jednocześnie obserwacje zwierząt, dlatego też, w każdej chwili sytuacja jest kontrolowana.
Odstrzały te wykonywane są przez osoby posiadające niezbędne uprawnienia, głównie przez pracowników parku oraz doświadczonych myśliwych z zachowaniem szczególnej ostrożności, zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami.
Upoważnienia do odstrzału redukcyjnego wydawane są przez Dyrektora Kampinoskiego Parku Narodowego, są ewidencjonowane i ściśle rozliczane.
Plan redukcji niektórych gatunków zwierząt łownych wynika z potrzeby ochrony naturalnych ekosystemów. Plan redukcji dzików wynika z bardzo dużej populacji tego gatunku na terenie parku, ma na celu ograniczenie szkód w uprawach i płodach rolnych.
Informujemy, że KPN wypłaca rocznie bardzo duże odszkodowania za szkody powodowane w uprawach rolnych właśnie przez dziki, co stanowi dla parku duże obciążenie finansowe. Redukcja dzików ma również zapobiegać pojawianiu się tych zwierząt na terenach osiedli ludzkich, miast co w ostatnich latach jest niestety coraz częstszym zjawiskiem i stanowi poważny problem.
Zbyt duża liczebność zwierzyny płowej (sarny, jelenie, łosie), wpływa bardzo negatywnie na ekosystemy leśne, które są poważnie uszkadzane (zgryzane, spałowane) bądź też niemożliwym staje się dochowanie młodego pokolenia lasu, co widać niestety na przykładzie Kampinoskiego Parku Narodowego.
Baza żerowa każdego obszaru jest ograniczona, przegęszczenie populacji zwierzyny może szkodzić również samym zwierzętom, przyczyniając się do osłabienia ich kondycji, uwstecznienia populacji, występuje większe ryzyko epidemii w przypadku chorób zakaźnych.
Szeroko pojęta ochrona przyrody jest zjawiskiem bardzo złożonym, wymagającym rozważania każdego problemu zarówno na płaszczyźnie pojedynczego organizmu, populacji, jak również spojrzenia pod kątem całego ekosystemu, przyrody ożywionej i nieożywionej. Stąd też przebywając na terenie parku narodowego, mogą państwo usłyszeć strzał i takie działanie, wykonywane w sposób humanitarny i z rozwagą, również stanowi narzędzie służące ochronie naszej przyrody.

Dyrekcja Kampinoskiego Parku Narodowego
GOŚĆ
31-01-2013 14:15:36
hr
Chciałbym w tym miejscu bardzo podziękować pracownikom Kampinoskiego Parku Narodowego, za udzielenie tak wyczerpującej odpowiedzi na nurtujący nas temat. Wyjaśnienie to pomoże nam zrozumieć, że ochrona przyrody to bardzo skomplikowany proces. Odstrzały redukcyjne mogą wydawać się okrucieństwem, ale jeżeli może to w jakimś stopniu pomóc naszej przyrodzie to musimy uznać to za słuszne postępowanie.
szwendak
01-02-2013 11:30:09
hr
Witam.
Na wstępie warto by poło podkreślić że liczba drapieżników zależy od potencjalnych ofiar a nie na odwrót.
Z tego co wiemy to w parku występują rysie dla których sarny stanowią aż 70 % wszystkich upolowanych zwierząt. Ponadto sarny padają łupem zdziczałych psów, kolizji drogowych oraz kłusowników tak że nie ma tak naprawdę żadnych podstaw żeby w dalszym ciągu na nie polować i tym samym ograniczać ilość pokarmu dla tych rzadkich kotów. Jeśli chodzi o jelenia to ten gatunek nie tak dawno powrócił do parku, nie zdążył jeszcze zasiedlić całego obszaru parku a już się na niego poluje. Dla rysia ten gatunek ma mniejsze znaczenie niż sarna ale i tak jego ofiarami padają młode osobniki oraz łanie co może stanowić nawet 30 % jego diety. O wilku który tu nie występuje (głównie z powodu zbyt daleko oddalonych głównych ostoi co znacząco utrudnia ponowne zasiedlenie terenu) i jego diecie możemy tu poczytać http://www.polskiwilk.org.pl/wilk .
Rzekome szkody wyrządzane przez zwierzęta w lesie nie wiele były ( o ile) mniejsze nawet jak by tu występowały wilki. Duże ssaki kopytne po prostu tak się odżywiają i nie możemy im mieć tego zabronić, dzięki takiemu zagryzaniu mogą się dłużej zachować np. leśne polany które są nie jednokrotnie miejscem występowania chronionych roślin i zwierząt.
Traper
03-02-2013 20:05:57
hr
GOŚĆ
23-03-2013 20:46:56
hr


Dodawanie Wpisu

Treść:

Aby dodać Wpis musisz udowodnić, że nie jesteś botem

żeby to zrobić przepisz liczbę(5 cyfr)

anty_bot

Liczba z rysunku:

 klub nasz_kpn ciekawe_miejsca ciekawe_trasy
krajobraz zwierzęta my_na_szlaku miejsca roślinki wydarzenia wspomnienia
galeria
Aktualna pogoda w Kampinoskim Parku Narodowym Artykuły o Kampinoskim Parku Narodowym Linki związane z Kampinoskim Parkiem Narodowym mapa parku KPN Wpisy użytkowników portalu
Copyright 2010-2011 Wszelkie prawa zastrzeżone. CODE & DRESING NET6
Zgubiłeś się? - Mapa serwisu  - Szukaj
Powiększenie zdjęcia
Trwa ładowanie zdjęcia...