strona w naprawie zapraszamy jutro ;)

 Szwendak


Zaproszenie do Wierszy
Forum
Już jakiś czas temu w Wierszach przy drodze pojawiły się tajemnicze brzozowe krzyże. Krzyże były rozstawione na dość znacznym odcinku drogi, praktycznie od początku wsi, aż do samego cmentarza. Niestety, nie mogłem wtedy nigdzie odszukać żadnych informacji na ich temat. Nie mogły to być mogiły przydrożne stawiane czasami w miejscach tragicznych wypadków, było ich po prostu za dużo. Tajemnica odkryła się dopiero teraz. Idąc w stronę wsi tuż przy cmentarzu napotykaliśmy dość osobliwą Drogę Krzyżową. Właśnie w miejscu tamtych brzozowych krzyży ustawione są teraz jej stacje. Każda stacja jest poświęcona innej tragicznej dacie z wojennej historii tych terenów. Każdą też ufundowała inna organizacja. Nieco kontrowersji mogą budzić sceny przedstawione na tych pomnikach, ale to już pozostawiam do Waszej oceny.
Idąc dalej tym tropem dociera się do można powiedzieć centrum wsi Wiersze. Tutaj mamy druga niespodziankę. Na przeciwko kościoła została otwarta plenerowa wystawa poświęcona historii Niepodległej Rzeczpospolitej Kampinoskiej. Była to w okresie lata 1944 mała namiastka wolnego państwa Polskiego. Ta mała Ojczyzna obejmowała swym zasięgiem okoliczne wsie takie jak: Brzozówka, Łubiec, Ławy, Roztokę, Krogulec, Wędziszew, Janówek, Pociechę, Truskawkę, Zaborów Leśny. W Wierszach stacjonowały główne oddziały i dowództwo.

Nie będę się tutaj rozpisywał na temat faktów historycznych, gdyż niestety nie znam ich za dokładnie, a nie chciałbym wprowadzać nikogo w błąd. Polecam Wam wycieczkę w te okolice, sami będziecie mogli choć trochę poznać zawiłe dzieje tych terenów.
Forum Forum Forum Forum Forum Forum Forum Forum Forum
szwendak
14-07-2015 10:56:33
hr
GOŚĆ
15-07-2015 0:29:42
hr
Byłem niedawno w Wierszach. Przy drodze od kościoła do cmentarza umieszczono stacje drogi krzyżowej z reprodukcjami obrazów Jerzego Dudy-Gracza. Postaci z Ewangelii obok bohaterów polskiej historii i współczesnych Polaków, w charakterystycznej manierze znanego artysty. Na szczegółowych tablicach przy kościele opisana jest historia walk w VII-IX 1944 oraz sporo fotografii przedstawiających również scenki rodzajowe z życia partyzantów. Niewątpliwie ciekawe i warte zobaczenia. Pozdrawiam. Paweł
GOŚĆ
15-07-2015 0:39:01
hr
Widziałem wczoraj wystawę. Fajna sprawa, dobra promocja historii tych terenów.


GOŚĆ
16-07-2015 18:03:54
hr


Dodawanie Wpisu

Treść:

Aby dodać Wpis musisz udowodnić, że nie jesteś botem

żeby to zrobić przepisz liczbę(5 cyfr)

anty_bot

Liczba z rysunku:

 klub nasz_kpn ciekawe_miejsca ciekawe_trasy
krajobraz zwierzęta my_na_szlaku miejsca roślinki wydarzenia wspomnienia
galeria
Aktualna pogoda w Kampinoskim Parku Narodowym Artykuły o Kampinoskim Parku Narodowym Linki związane z Kampinoskim Parkiem Narodowym mapa parku KPN Wpisy użytkowników portalu
Copyright 2010-2011 Wszelkie prawa zastrzeżone. CODE & DRESING NET6
Zgubiłeś się? - Mapa serwisu  - Szukaj
Powiększenie zdjęcia
Trwa ładowanie zdjęcia...