strona w naprawie zapraszamy jutro ;)

 Szwendak
Wydma
Budulec puszczańskiego krajobrazu

Wydmy obok bagien są najważniejszym elementem krajobrazu w Puszczy Kampinoskiej. Występują w niej trzy układające się równoleżnikowo tarasy - zalewowy na północy, wydmowy w środku i wysoki na południu. Taras wydmowy jest centralnym tarasem Puszczy ; w postaci wydłużonych równoleżnikowo pasów układają się na nim na przemian 4 pasy : wydmowy, bagienny, wydmowy, bagienny...
Wydma jest ogólnie wzniesieniem usypanym przez wiatr, w puszczy dzielimy je na utrwalone i rozwiewane, z kolei utrwalone dzielimy dalej na łukowe i wały wydmowe.

Wały wydmowe najczęściej występują na tarasie zalewowym, mają niewielkie długości, o nie wielkim rozczłonkowaniu, wydmy łukowe to najczęściej parabole i łuki. Osiągają one największą wysokość (do 30 metrów) w czole. Wydmy łukowe mogą występować w rozbudowanych zespołach - skomplikowanych morfologicznie kompleksach. Tworzą one także długie wały wydmowe (na południowych obrzeżach parku), tzw. grzędy.
Przykładem wydmy parabolicznej może być Wywrotna Góra (rez. Sieraków), rozbudowane wydmy łukowe to Kuropiowa Góra, Cygańskie Góry.

* Gdyby na wydmach utrwalonych wycięto las, zniszczono inne rośliny i glebę zmieniłyby się one w wydmy rozwiewane :). Utrwalanie wydm jest pracą mozolną i wymaga kilkudziesięciu lat.

* Na wydmach panuje bór sosnowy. Największe sosny sięgają 30 metrów wysokości, mają po 260 lat. W drugiej połowie XX wieku sosny kampinoskie były chętnie używanym drewnem w przemyśle stoczniowym.

*** CIEKAWOSTKA ***
Jak wiadomo, wydmy są dużo starsze od torfowisk ; kampinoskie torfy bagienne zaś powstały ok. 10 tyś. lat p.n.e !!!
Zdjęcie do wpisu do SŁOWNIK
główna strona nasz_kpn słownik pojęć związanych z puszczą
Copyright 2010-2011 Wszelkie prawa zastrzeżone. CODE & DRESING NET6
Zgubiłeś się? - Mapa serwisu  - Szukaj
Powiększenie zdjęcia
Trwa ładowanie zdjęcia...